Podsumowanie warsztatów w Mietkowie

Zbiornik Mietkowski to największe w woj. dolnośląskim jezioro zaporowe, utworzone na rzece Bystrzycy, stanowi bardzo ważną ostoję ptaków wodno-błotnych. Walory ornitologiczne sprawiły, iż zbiornik objęty został siecią Natura 2000 jako Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków.

13 października br. odbyły się warsztaty poświęcone rozpoznawaniu ptaków możliwych do obserwacji na obszarze Zbiornika Mietkowskiego. W przedsięwzięciu wzięło udział ponad 30 miłośników ptaków. Zajęcia miały charakter praktyczny i odbywały się w plenerze. Piesza wędrówka wzdłuż zbiornika i przystanki na trasie były okazją do obserwowania ptaków w ich środowisku naturalnym. Dzięki fachowej pomocy ornitologa Bartosza Smyka oraz przy pomocy lornetek i lunet osoby biorące udział w warsztatach z ciekawością przyglądali się wielu ciekawym gatunkom ptaków. Obserwowano m.in. perkozy dwuczube, czaple siwe, mewy białogłowe, śmieszki, łabędzie nieme, kormorany, kaczki z różnych gatunków (krzyżówka, cyraneczka, świstun), łyski, kilka gatunków ptaków siewkowych (sieweczka obrożna, siewnica, biegus zmienny). Wspaniała pogoda oraz urzekające widoki połączone z porcja wiadomości to dla uczestników tego październikowego spotkania niezapomniana lekcja przyrody w naturze.

Była to kolejna „ptasia” impreza edukacyjna realizowana przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura” w ramach projektu „Ptasi Powiat” dofinansowanego ze środków Powiatu Wrocławskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Park Narodowy
"Stawy Milickie"

Park Narodowy "Stawy Milickie"
www.przyrodnicze.pl

Fundacja Ashoka